Flutter Widget Nedir

Flutter Widget Nedir?

Flutter Widget – Class Nedir?

Widgetlar Flutter frameworkunun merkezi sınıf hiyerarşisidir. Kaynak: api.flutter.dev

Burada demek istediğim flutter mimarisi iç içe geçmiş widgetlardan, sınıflardan oluşur.

Flutter Herşey bir Widget – Evereything is a Widget sloganını kullanıyor. Gerçekten de flutter da tasarımlarımızı widget üzerine kuruyoruz. Buradaki widget bizim telefonlarımızda yüklediğimiz widget anlamına gelmiyor.

Flutter tasarımlarında kullandığımız hemen hemen tüm yapı bir widgettır. Widget kelime anlamı araçtır. Flutter tasarımı yaparken bir resim, yazı, video, buton, renk, font gibi şeyler kullanırız ve bunların hepsi bir widgettır. Tasarımımızı gerçekleştirmek için kullanacağımız araçlardır.

Diyelim ki bizim çok geniş, içerisinde her türlü parça olan bir lego setimiz var. Bunların her bir parçasını widget olarak düşünelim. Biz bu parçaları kullanarak bir şato, bir gemi vb. şeyler yapabiliriz. Eğer aradığımız özel bir parçaya ihtiyacımız var ise o widget ı kendimiz oluşturabiliriz. İşte Flutter da widget kavramı budur.

Örneğin bir dış kapsamı oluşturan bir widget oluşturuyoruz ve onun içine bir kutu widgetı koyuyoruz yine onunda içerisine bir yazı widgetı koyuyoruz. Bu widgetlar da birer sınıf aslında, yine içerisinde isimlendirilmiş parametreler mevcut.

Yine şöyle bir örnekle de açıklayabiliriz. Biz Scaffold (ekranı komple saran bir sınıf) widgetını kullandığımızda içerisinde bulunan appBar parametresine bir AppBar widgetı ekliyoruz. Görsel olarak görmek istiyorsanız Scaffoldu detaylı anlattığım yazıya gidebilirsiniz.

Yine aynı şekilde Flutter ile ilk uygulama tasarımım yazısında nasıl kullanıldığını görebilirsiniz.

Everything is a Widget

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir