openAL Chat GPT

Yapay Zeka ChatGPT – Bizi Hayrete Düşürdü

OpenAI yapay zeka araştırma kuruluşu tarafından geliştirilen ve yapay zekanın bir ürünü olan CHATGPT bizi şaşkınlığa uğrattı.

Bu kadarını beklemiyorduk. Şaşırdık, Heyecandan uykularımız kaçtı. Peki Neden? Ne oldu?

ChatGPT Nedir?

GPT (Generative Pre-trained Transformer) bir dil modelleme yöntemidir. Bu yöntem, daha önce eğitilmiş bir veri kümesi kullanarak yeni metinler üretebilen bir modelleme yöntemidir. GPT, bir dil modelleme yönteminde olduğu gibi, dil için yapılandırılmış verileri kullanarak yeni metinler üretebilir, ancak aynı zamanda dil modelleme yöntemlerinden daha fazla esneklik ve özelleştirme seçeneklerine sahiptir.

GPT, dil modelleme yöntemleri arasında popüler bir seçenektir ve genellikle chatbotlar ve diğer dil işleme uygulamalarında kullanılır. GPT, dil modelleme yöntemlerinden daha yüksek doğruluk oranlarına sahip olması nedeniyle, chatbotlar ve diğer dil işleme uygulamalarında daha yüksek kalitede metinler üretebilir.

ChatGPT Özellikleri Neler?

Bugüne kadar gördüklerinizi unutun, bu kadar muazzam dilbilgisi ile yazan ve hemen hemen her dili bilen, hatta yazılım dillerini bilen bir yapay zeka modeli şu ana kadar görmedim.

Biz ChatGPT nin kendisine sorduk ve bize cevaplarını kendi yazdı. Sitemizde yayınlayabilir miyiz dedik. Evet ancak beni lütfen kaynak gösterin dedi. Aşağıda sunacağım özellikler ChatGPT nin kendisi tarafından bize verilen cevaplardır.

  • ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir dil modelidir.
  • Bu model, dil öğrenimi teknolojisi kullanarak insan dilini anlama ve cevaplama konusunda çok başarılıdır.
  • ChatGPT, dilin yapısı, kelime seçimi ve anlamı gibi öğeleri dikkate alarak, doğal bir dil kullanımı gösterebilir.
  • ChatGPT, dil bilgisi kurallarını da dikkate alarak yazılmış metinleri doğru bir şekilde anlar ve cevaplar.
  • ChatGPT, sürekli olarak öğrenme yeteneğine sahiptir ve bu sayede daha doğru cevaplar üretebilir.
  • ChatGPT, dil modeli olarak tasarlanmış olduğundan, dil öğrenimi teknolojisi kullanarak öğrenme yeteneğine sahiptir.

ChatGPT Neden Şaşırdık?

Karşımıza ChatGPT diye birşey çıktı. Aynı Google gibi bomboş bir sayfadan ibaret. Sadece yazı yazıyorsun, yazı ile cevap veriyor. Ama bu öyle birşey ki hemen hemen her dili biliyor, hatta yazılım dillerini bile ve çok güzel cümle kuruyor, siriyi, google asistanı filan unutun. Sanki karşımızda bir insan var ve bize öyle cevap veriyor. Ama bu nasıl oldu?

İşte şimdi yine çok şaşkınız. Tıpkı zamanında google çıktığında herşeyi bulunca şaşırdığımız gibi.

İnsanlığın Dönüm Noktası mı? ChatGPT

Yapay Zeka ile ilgili yazılmış bir sürü senaryo okuduk bir sürü film izledik. Biryerde hadi canım sende dedik. Nasıl olsa bunlar kurguydu. Peki bu karşımıza çıkan şey de ne? Düşünüyor mu bu? Nasıl bana bu kadar düzgün cevap verebiliyor ya da nasıl yorumlayabiliyor.

Bir soru soruyorum, cevaplıyor, ingilizceye çevir diyorum çeviriyor, Bir ingilize soruyorum çevirisi mükemmel diyor, Fransıza soruyorum o da aynı şekilde cevap veriyor. Peki şimdi soruyorum ChatGPT ye bu dilleri nasıl öğrendin? Gerçekten de sordum verdiği cevabı hiç değiştirmeden, kopyala yapıştır yaparak aşağıya yazıyorum.

ChatGp ye Sorular 3
ChatGPT Türkçeyi Nasıl Öğrendin

Bu işin sonu nereye varacak artık sizin hayal gücünüze kalıyor. Önümüzdeki yıllarda muhtemelen araçlarda, ev aletlerinde, telefonlarda ve daha bir sürü yerde kullanıldığına şahit olacağız. İnsan sormadan edemiyor. Bu ChatGPT daha bir bebek. Yetişkin olduğunda neler olabileceğini düşünemiyorum. Hayatımızda olan robotlar. Peki o robotlar da kendilerinden daha zeki bir zeka ortaya çıkarırsa. İnsanların ya çok ötesine geçerlerse… Dünyayı neler bekliyor göreceğiz…

ChatGp ye Sorular 1
ChatGp ye Sorular 2

Denemek isteyenler en üstten ilgili yazı kısmında bulunan linke tıklayabilirler.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir