4- Flutter SDK kurulumunda çıkabilecek hatalar

Command ı açalım. Windows için Win+r çıkan çalıştır ekranına cmd yazalım ve karşıma dos ekran gelecek. Oraya flutter doctor -v yazın. Hataları burada göreceğiz.

Flutter Android sdk hatası

HATA : Android sdk hatası, sdk yı nereye kurduysak yer göstericez. flutter config –android-sdk=”C:\sdk\flutter”

Flutter No java development kit hatası

HATA: No java development kit hatası için Android Studio nun kurulu olduğu yerdeki jre klasörünü göstericez, Öncelikle Bilgisayarım simgesinin üstüne sağtuşla Özelliklere girelim, Gelişmiş Sistem Ayarları, Ortam Değişkenleri ve Sistem Değişkenleri bölümüne Yeni diyoruz ve yazıyoruz. Değişken adı JAVA_HOME alttaki değişken kısmınada C:\Program Files\Android\Android Studio\jre bende burada olduğu için yolu bu şekilde örnek olarak yazdım ayrıca benim bilgisayarım windows 10 olduğu için ona göre tarif ettim. Sonuçta her işletim sisteminde bunu buna benzer bir yol ile tanımlayabiliyorsunuz.

Flutter Android License hatası

HATA: Android License hatası için yazalım flutter doctor –android-licenses yazıyoruz ve herşeye y tuşuna basarak onaylıyoruz.

Flutter Android Studio not installed hatası

HATA: Android Studio not installed hatası için android studio nun yerini gösteriyoruz. flutter config –android-studio-dir=”C\Program Files\Android\Android Studio bende bu şekilde olduğu için yolu böyle yazdım. Programınızın nerede olduğuna dikkat edin.

Flutter cmdline-tools component is missing Run `path/to/sdkmanager –install “cmdline-tools;latest”` hatası

HATA:  cmdline-tools component is missing Run `path/to/sdkmanager –install “cmdline-tools;latest”` hatası için Android Studio yu çalıştırıyorsunuz. Sağ üstte bulunan çark işareti yani settings e girip android android sdk bölümüne geliyorsunuz. ve oradan sdk tools a girip Android Sdk Comman-line Tools tik işareti atıp kuruyorsunuz. Bilgisayarınızı restart etmenizi tavsiye ederim.

Flutter SSL hatası

HATA: SSL hatası için yine programınızı çalıştırın setting e girdikten sonra SDK Update bulup en altında force https diye bir alan var orayı işaretleyin.

Flutter SDK veriyon güncelleme

Command ı açalım. Windows için Win+r çıkan çalıştır ekranına cmd yazalım ve karşıma dos ekran gelecek. Oraya flutter upgrade –force yazıyoruz. Güncelleme başıyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir