8- Flutter pubspec.yaml dosyası

Flutter projemiz içerisinde olan ve bizim için çok önemli olan pubspec.yaml dosyasını inceleyelim.

Bu dosya kullanacağımız kütüphaneleri, resimleri, fontları, veritabanı gibi dosyalarımızı belirttiğimiz yerdir. Öncelikle burada eklediklerimizi tanıtıyoruz. Örneğin biz proje içerisinde bir resim klasörü oluşturduk ve içerisine resimler attık. Bu klasörümüzün yolunu burada belirtiyoruz. Aşağıda örneklerle açıklayacağım.

Pubspec.yaml dosyasını ilk açtığımızda aşağıdaki resimdeki gibi açılıyor.

Flutter pubspec.yaml dosyası 01

Açılan bu sayfada diyez # işareti ile yazılanlar yorum satırları. Turuncu ile yazılan ayarların açıklamaları yapılmış. Ben ekranı azaltmak için bu yorum satırlarını kaldırdım. Buradaki ayarların neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Aşağıdaki resimde yorum satırları kaldırılmış hali var.

Flutter pubspec.yaml dosyası

Flutter pubspec.yaml dosya içeriği

ÖNEMLİ : Bu dosyada bir ayar oluşturulurken boşluklar çok önemlidir. Örneğin bir resim yolunu belirtmek için assets: kullanılacak. Başındaki diyez işareti kalktığında assets: yukarıda bulunan uses-meterial-design ile aynı yerden başlayacak. Burada yapılacak bir boşluk hatası sorun çıkaracaktır. Tasarımımızı yaparken buna özellikle dikkat etmeliyiz.

ÖNEMLİ : pubspec.yaml dosyasında bir değişiklik yaptığımızda yukarıda bulunan pub get butonuna tıklamayı unutmuyoruz.

Pub get

ÖNEMLİ : pubspec.yaml dosyasında bir değişiklik yaptıktan sonra, dart dosyamızı açtığımızda bize pubspec.yaml değiştirildi şeklinde bir uyarı veriyor. Get dependencies e tıklayıp değişiklikleri uyguluyoruz.

get dependencies

Flutter pubspec.yaml name :

Projemizin ismi burada yer almaktadır.

Flutter pubspec.yaml description :

Projemizi oluştururken yazdığımız açıklamadır. Buraya projemiz hakkında istediğimizi yazabiliriz.

Flutter pubspec.yaml publish_to :

Oluşturduğumuz projelerimizi pub.dev sitesinde paylaşabiliriz. Projemizin paylaşılmasını istemiyorsak publish_to: ‘none’ ifadesi bulunmak zorundadır. Paylaşılacaksa bu ifadeyi yorum satırlarına alabilirsiniz.

Flutter pubspec.yaml version :

Bu alan uygulamamızın versiyonunu belirtir. Biz play store bir uygulama yayınladığımızda versiyonu ile birlikte gitmektedir. Daha sonra herhangi bir güncelleme yaparsak yeni versiyon numarası ile göndermeliyiz.

Flutter pubspec.yaml dependencies :

Projemize kullanmak istediğimiz paketleri dahil edebileceğimiz alandır.

Flutter pubspec.yaml flutter :

flutter ile ilgili ayarları yapabileceğimiz alandır. Örneğin yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere uses-material-design: ‘true’ ayarı yapılmış. Biz de bu ayarı kullanacağız. Bu ayar android tarzı bir tasarım içindir. Yine resimde görüldüğü gibi projemize cupertino_icons paketi de eklenmiş. Eğer istiyorsak bu tasarımı kullanabiliriz. Bu tasarım ise ios tarzıdır.

Flutter pubspec.yaml assets:

Projemizde şu an için bir resim, veritabanı, video gibi dosyalar olmadığı için bu alan yorum satırı şeklinde gelmiş. Biz burada projemize eklediğimiz resim, veritabanı, video gibi dosyalarımızı tanıtacağız.

Flutter pubspec.yaml fonts:

Bu alanda kullanacağımız fontları tanıtacağız ve bu alan fontlar ile ilgili bazı ayarları yapmamızı sağlayacak.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir