Dart Fonksiyonlar Fat Arrow

15- Dart Dilinde Fonksiyonların Kısa Gösterimi Fat Arrow

Merhaba arkadaşlar;

Dart dilinde fonksiyonların kısa gösterimi fat arrow diye tabir ettiğimiz ifadeyi incelemeden geçmeyelim. Birçok yerde uygulamasına şahit olabilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz örnekte önce normal bir yazım şekliyle ve daha sonraki resimde fat arrow diye tabir ettiğimiz yazım biçiminde gösterilmiştir.

Fonksiyonların normal yazım şekli

Yukarıdaki örnekte basit bir fonksiyonun normal alıştığımız yazım şekli gösterilmiştir. Şimdi aynı fonksiyonu fat arrow diye tabir ettiğimiz şekilde yazalım.

dart dilinde fonksiyonların fat arrow ile yazılımı

Üstteki resimde görüldüğü üzere süslü parantezleri ve return ifadesini kaldırdık. Yerine => koyup return edilecek ifadeyi yazıyoruz.

Şimdi aşağıdaki resimde if else ifadeleri ile nasıl kullanabiliriz bir bakalım.

fat arrow if else fonksiyon yazım örneği

fat arrow kullanılan fonksiyonlarımızda süslü parentezimizi ve return ifademizi kaldırıyoruz. Ayrıca aynı satırda olması gerekiyor. Yazarken bir alt satıra geçersek bozulur. İf else kullanırken => karakterinden sonra a > b ? (a b’den büykse anlamında) sorgu kullandık. Sorgumuzun sonucu eğer true ise a değilse b şeklinde ifademizi yazdık. Evet arkadaşlar Dart Dilinde Fonksiyonların Kısa Gösterimi Fat Arrow dersimizin sonuna geldik. Takıldığınız bir yer olursa yorum olarak belirtebilirsiniz. Yine dart.dev sitesinden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

2 thoughts on “15- Dart Dilinde Fonksiyonların Kısa Gösterimi Fat Arrow”

  1. Mehmet Bey, Flutter derslerine yeni başlamış biri olarak ve ezber değil,her zaman olayın altyapısına ve temeline inerek oturtmaktan yana olduğum için, yazılarınız gerçekten çok yardımcı oldu.. Özellikle, Flutter’da karşıma çıkan ((Key? key):key:key),Dart dilindeki ,if else ve arrow fonks. çözünce çok mutlu oldum:) basit ve net anlatımınız için de ayrıca teşekkür ederim..Emeğinize sağlık..

    Eylem

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir